Jdi na obsah Jdi na menu
 


Porod pejsků

3. 9. 2007

Pomůcky


Nejdůležitější věcí pro následující týdny bude porodní bedna. Nejmenší plemena vystačí s pevnou papírovou krabicí například od televizoru, nedoporučuje se však používat bedny od ovoce, které by mohly obsahovat insekticidy. Bednu pro velká plemena vyrobí šikovní chovatelé sami, ostatní si ji vypůjčí nebo zakoupí ve specializované prodejně.
Porodní bedna je box bez víka, velký tak, aby si v něm fena mohla pohodlně lehnout a ještě zůstalo 50 procent její délky navíc. Musí mít pevné dno, které bude zhruba 10 centimetrů nad zemí – aby fenu ani štěňata odspoda nestudilo. Dno bedny pokrýváme kartonem, který oproti novinám neobsahuje tiskařskou barvu a na rozdíl od látky má tu výhodu, že se do tvrdého papíru štěňata nebudou zamotávat. Na kartón položíme měkčí podložku s výplní z umělé hmoty, která se dá vyprat, nebo kterou později vyhodíme. Během porodu bude totiž znečištěna.
Bočnice mají být jen tak vysoké, aby ležící fenu neohrožoval průvan, ale zároveň aby si o jejich hrany při vcházení a vycházení neporanila nalité struky. Proto je vhodné přední stranu bedny podélně rozdělit, dolní část nechat pevnou, aby z ní štěňata nevypadávala, a horní část opatřit panty a zavírat ji podle potřeb fenky.
Zvnitřku bedny bývá tyčová výztuha, která zabrání, aby fena štěňata nedopatřením nepřitiskla ke stěnám bedny.
Bedna musí být ze snadno udržovatelného materiálu, u větších plemen dostatečně bytelná. Místo pro bednu najdeme na klidném místě v domě, aby fena nebyla rušena. Nervózní fenky pak zbytečně přenášejí štěňata z místa na místo a mohly by jim ublížit.
Pro zjištění co nejpřesnější doby porodu budeme potřebovat digitální teploměr, ručníky, další roli tenkého kartonu, kojeneckou láhev a dudlíky různých velikostí, desinfekční prostředek, přesnou kuchyňsku váhu, infračervenou ohřívací lampu, telefonní číslo na veterináře, blok a pero, sterilní nůžky na přestřižení pupeční šňůry a lak na nehty nebo barevné šňůrky pro označení štěňat.

Porod 
Jakmile začne fena jevit známky neklidu, bude zrychleně dýchat a hrabat v porodní bedně, znamená to pro chovatele období zvýšeného dozoru. Fenu musíme směřovat stále k porodní bedně, aby neporodila na zahradě nebo v šatní skříni. Během porodu budeme mít při ruce poznámkový blok, kam si budeme zapisovat dobu prvních stahů, čas narození všech štěňat, jejich pohlaví, vypuzení a stav placenty a váhu štěňat.
Porodní bolesti jsou patrné na stahování celé břišní stěny feny. První fáze, fáze otevírací, zatím jen uvolňuje porodní cesty. Je běžné, že se první štěně narodí od této chvíle za jednu až dvě hodiny. Ohlásí se velkou boulí v místě mezi pochvou a konečníkem. Štěně vyjde z porodních cest ve vaku naplněném plodovou vodou až po několika neúspěšných pokusech.

První štěně je ještě spojené pupeční šňůrou s placentou, ale ta se může objevit i později, až po narození několika dalších štěňat. Proto je důležité dělat si poznámky a po skončení porodu ještě jednou přepočítat, zda souhlasí počet placent s počtem narozených štěňat. Pokud není placenta dlouho vypuzena, fena se snaží zbavit se jí, přičemž za sebou může vláčet štěně. Pak musíme zasáhnout. Asi 10 vteřin držíme pupeční šňůru silně stisknutou palcem a ukazováčkem asi 3 cm od štěněte, pak ji přestřihneme a nehtem palce zdrhujeme směrem ke štěněti. Je důležité, aby štěně při tomto úkonu ztratilo co nejméně krve.
Zkušená fena hned po porodu sama prokousne plodový obal, překousne pupeční šňůru a štěňata dočista olíže, aby jim umožnila dýchání. Pokud štěňata sama neočistí, musíme zasáhnout. Štěně vyprostíme z plodového obalu, přestřihneme pupeční šňůru a psy očistíme ručníkem a žínkou. Především je třeba vyčistit tlamičku a čenich. Klokotavé zvuky značí, že má štěně vodu v dýchacích cestách, takže čištění opakujeme. Pokud se ani pak situace nezlepší, odstraníme hlen z tlamičky odsátím.
Pokud narozené štěně nejeví známky života, namasírujeme mu prsíčka drsnou žínkou krouživými pohyby na bocích a na hřbetě. Pomáhá rovněž kapka 70% alkoholu na jazyk.
Přirozeným projevem feny, který je navíc velmi užitečný, je požírání placenty. V divokých dobách to mělo efekt především v odstranění stop toho, že se na místě nacházela oslabená fena a bezbranné štěně, ale dnes je vědecky prokázáno, že pozření placenty má za následek povzbuzení tvorby mléka.
Hned po porodu začíná štěně sát. Drážděním bradavky a tlakem nožiček se tvorba mléka definitivně rozeběhne a navíc drážděním struků začíná porod dalšího štěněte.
To, jestli je vrh kompletní, není snadné zjistit. Může se stát, že po domnělém skončení porodu vezmete fenu na krátkou vycházku a ona porodí další štěně. Proto si pro jistotu vezmeme na procházku ručník.
Každou nesrovnalost okamžitě konzultujeme se zkušeným chovatelem nebo veterinářem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nošeni štěnat

(olina, 3. 4. 2015 20:48)

prosim muže mi někdo poradit jak dlouho nosi pes štěnata. mame vlčaka křiženeho. děkuji

Re: nošeni štěnat

(Kryštof, 27. 11. 2015 17:20)

60 dni 10 dni předem by jste měli dat fenky dovnitř a udělat ji porodnici

fena prvně rodí

(lulu, 19. 9. 2011 19:30)

Máte rady o porodu prosím otpovězte nebo mi pište na email: lusy@28.cz
a koukněte taky na moje sránky: http://28lusy.webnode.cz/
jo a na bratrův web : www.pajk2011.webnode.cz

Je nebezpecne kdyz je brezi 9mes.civava?

(iveta, 8. 11. 2007 17:11)

Nelinka ma9 mes.a ma 2kg 20.Je zdravoucka ale od narozeni ma spatne zadni nozicky.Neni to videt ale doktori se priklani k operaci.Existuje treba psi porodnice?

Re: Je nebezpecne kdyz je brezi 9mes.civava?

(lulu, 19. 9. 2011 19:22)

neni to moc dobre, ale porad se s veterinářem

Kolik štěňat musí fence zůstat

(Blotka, 21. 10. 2007 19:45)

Přitoulala se k nám fenka, která evidentně tloustne a bude mít šťěnátka, protože je to pes z ulice, kolik štěňátek je nutné fence nechat, aby nebylo její zdraví ohroženo?
Děkuji

Re: Kolik štěňat musí fence zůstat

(lulu , 19. 9. 2011 19:19)

pokud bude vrh menší tak do 3,4 štěnat tak nemusíš odbírat

porod spice

(tomasovavlasta@seznam.cz, 15. 1. 2011 17:11)

je to prvorodicka mam strach dekuji za odepsani

porod

(dasa, 2. 11. 2010 17:03)

a co kdyz se bojime ze to nebude umet nase fena a ani my co mame delat pote??

PSI PORODNICE

(Isabella Krobova, 17. 7. 2008 16:58)

Ano je to tak existuje Psi porodnice presneji REPRODUKCE,UROLOGIE,SONOGRAFIE, delaji tam hodne veci pro pejsky a i jina zviratka sama jsem tam byla se podivat a zeptat na par veci ohledne porodu nasi fenky-boxera. www.veterinakarlin.cz Koukneteurcite na www

feny

(terka, 18. 1. 2008 6:39)

jak dlouho nosí feny štěnata v břiše prosím odpoved zaslete na moji emailovou adresu terkaakatka zavinac email.cz nejde mi zavinác tak to prosím poslete moc dekuji

Libí se mi co pro psi děláte

(Terka, 18. 1. 2008 6:31)

Ahoj jmenuji se terka je úžasný co ptoty psi děláte je to od vás moc hezký jsem ráda že aspon nekdo se ktem zvířatům chová jako psi tak pa a příště se znovu ozvu

březost

(Lenka Miliánová, 6. 12. 2007 15:59)

Chtěla bych se jen zeptat, kdy je vhodné nechat připustit fenečku Maltezáčka? Bylo mi řečeno, že nejvhodnější je druhé hárání, ale mi se to zdá moc brzy, nechci jí ublížit.Děkuji