Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava

3. 9. 2007

Co pejskovi potrava dává

  • Bílkoviny - představují základní stavební kameny pro všechny buňky v těle. Esenciální (nepostradatelné) aminokyseliny obsažené v bílkovinách umožňují vývoj, regeneraci a práci svalů, vnitřních orgánů a svalů. Podílejí se také na metabolických, enzymatických a hormonálních procesech.
  • Tuky - jsou kvalitním a snadno dostupným energetickým zdrojem. Energie je potřebná nejen pro pohyb, ale také pro vnitřní činnost organismu. Esenciální mastné kyseliny (např. linolová a linolenová) ovlivňují kvalitu kůže a srsti. Tuky dále slouží jako rozpouštědlo pro určitou skupinu vitaminů (A, D, E, K, beta-karoten).
  • Uhlohydráty - ovlivňují zdravé trávení a částečně pokrývají energetické potřeby organismu. Přestože pes téměř neumí využívat potravu rostlinného původu, vláknina významně podporuje činnost zažívacího ústrojí. Nestrávené částečky vlákniny zahušťují střevní obsah, zpomalují průchod potravy trávicím traktem a umožňují tak tělu lépe vstřebat živiny obsažené v potravě.
  • Minerální látky - jsou anorganické látky, jež se podílejí na nesčetných vnitřních procesech: např. na podpoře imunitního systému, výstavbě oporných tkání, činnosti žláz s vnitřní sekrecí, udržování pevnosti buněčných stěn a vyrovnané střevní mikroflóry atd. Podle jejich zastoupení v organismu je dělíme na tzv. makroprvky (vápník, fosfor, sodík, draslík, hořčík, síra) a mikroprvky (např. železo, selen, měď, zinek, jód atd.).
  • Vitaminy - významně ovlivňují mnoho metabolických procesů. Například vitaminy E a C posilují obranyschopnost organismu, chrání buňky před škodlivým vlivem volných radikálů a celkově přispívají k pevnějšímu zdraví psa. Vitamin D je nezbytný pro vstřebání vápníku a fosforu v organismu, vitamin A se podílí na ukládání a regeneraci pigmentu v oční sítnici. Vitaminy dělíme na rozpustné v tucích (A, D, E, K), které se při předávkování ukládají v těle a působí toxicky, a rozpustné ve vodě (skupina vitaminů B, vitamin C, H a další). Ty prakticky nelze předávkovat. nadbytečné množství pes vyloučí močí a trusem.
  • Voda - je pro život zcela nezbytná. Tvoří součást všech tělních tekutin, působí jako rozpouštědlo pro některé vitaminy, podílí se na termoregulaci. Zatímco bez potravy lze přežít celé týdny, při nedostatku tekutin nastává těžké poškození organismu již po několika málo dnech či dokonce hodinách.  Proto nikdynezapomínejte na plnou misku čerstvé vody!
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář