Jdi na obsah Jdi na menu
 


psí granule

3. 9. 2007

Výživa psů

Výživa psů zaznamenala v posledním desetiletí velké změny. Došlo ke změně náhledu na velké množství faktů ve výživě se uplatňujících a v neposlední řadě se dnes čím dál častěji přechází z tzv. doma připravované krmné dávky (vařené maso s různými přílohami) na kompletní komerčně vyráběné krmivo, které je nejčastěji ve formě granulí či konzerv. Tím pádem nastává mezi mnoha chovateli problém, co je pro jejich čtyřnohého miláčka lepší a čím ho krmit, aby se mu dařilo co nejlépe. Tento problém je aktuální zejména u chovatelů, kteří si pořídili svého prvního psa.
 

Máme v zásadě několik možností včetně různých kombinací.
1) Komerčně vyráběné kompletní krmivo (granule, konzervy)
2) Doma připravovaná krmná dávka (vařené maso, těstoviny, rýže, vločky, zelenina atd.)
Říci jednoznačně, která z těchto možností je lepší, je velmi složité, neboť každý způsob má své klady a zápory:
1) Komerčně vyráběné kompletní krmivo
Výhody
- standardizovaná dávka s vybalancovaným množstvím živin, minerálních látek a vitamínů
- jednoduchá aplikace krmiva, lepší dávkování a skladování
- cenově levnější denní krmná dávka, časově méně náročná příprava
- lepší stravitelnost (pohybuje se mezi 60-80%, oproti 40-50% u doma připravené dávky krmiva)
Nevýhody
- aromaticky méně zajímavé krmivo než doma připravená dávka, problém při přechodu z domácí stravy
- koncentrovaná strava s minimálním množstvím vody, tzn. nutno podávat více vody - někdy problém u psů, kteří přijímají málo tekutin (u granulí)
2) Doma připravovaná krmná dávka
Výhody
- chutnější aromatičtější strava
- vyšší obsah vody v krmné dávce oproti granulím
Nevýhody
- komplikace s vybalancováním krmné dávky v množství živin, minerálů, vitamínů, což může být velký problém u štěňat (zejména velkých plemen)
- více času nutného na přípravu krmné dávky
- problém se skladováním připravené dávky
- cenově dražší než většina suchých krmiv

Naše rozhodnutí, čím budeme psa krmit, je často závislé na mnoha faktorech. Pro výběr typu krmiva je nutné znát alespoň pár základních informací ohledně trávícího systému psa.
Pes je masožravec a má relativně krátký trávící trakt oproti všežravcům a býložravcům. Pasáž potravy probíhá poměrně rychle. Na trávení se podílí mnoho faktorů, ale ty nejdůležitější jsou množství a kvalita přijaté potravy, množství trávících šťáv a bakteriální mikroflóra. Toto vše dohromady, spolu s mnoha dalšími faktory, vytváří systém, který se dynamicky vyvíjí a dokáže velmi rychle zareagovat na změny. Při podání jakékoliv krmné dávky dochází k přizpůsobení se bakterií ve střevě na trávení daného typu potravy. Toto přizpůsobení trvá okolo 7-14 dnů. Po této době se upraví trávení za spoluúčasti bakterií tak, že živiny jsou optimálně tráveny a vstřebávány a pes využije maximum z krmné dávky. Toto funguje pouze za předpokladu, že krmíme stále stejnou krmnou dávku, pokud ale zařadíme náhle ke granulím konzervu ve větším množství nebo více různých pamlsků, či změníme značku krmení, může se stát, že střevo zareaguje na tuto změnu zvýšením sekrece trávících šťáv, které se ale nedokáží dále ve střevě vstřebat a vznikne tím minimálně řídká stolice či až průjem. Z tohoto vyplývá, že bychom neměli často střídat různé typy krmení, protože zvyšujeme riziko onemocnění střeva. Pokud se rozhodneme změnit typ či značku krmení, měla by tato změna být pozvolná, aby došlo k přizpůsobení se trávícího traktu na daný typ krmiva. Probíhá to tak, že k původní krmné dávce přidáváme postupně po několik dní čím dál více nového krmiva.
Pokud se rozhodneme pro kompletní granulované krmivo, nabízí se otázka, jaký typ a jakou značku použít. Výběr je závislý na stáří psa (štěně, dospělý pes či senior), plemeni, zdravotní situaci psa (kloubní potíže, alergie, obezita atd.), životním cyklu (např. březost, laktace) či na zátěži psa. V poslední době se doslova "roztrhl pytel" s různými značkami krmiv, které jsou na našem trhu k dispozici. Vybrat si to pravé, se může zdát opravdu obtížné, ale budete-li se řídit několika radami a zásadami, které musí výrobce dodržet, bude výběr jednodušší.


U každého krmiva by mělo být uvedeno složení. V krmivu se stanovuje obsah bílkovin, tuků, sacharidů, dále množství minerálních látek, vitamínů a dalších přidaných látek (taurin, 1-karnitin, nenasycené mastné kyseliny atd.). Na základě těchto hodnot lze určit, pro jakého psa je krmivo vhodné. Nelze ale paušálně srovnávat pouhá čísla, neboť jen čísla jsou mnohdy zavádějící. U bílkovin je velmi důležité, jakého jsou původu, protože stravitelnost jednotlivých typů (rostlinná x živočišná) je velmi rozdílná. To samé platí u tuků, co se týká jejich funkce a prospěšnosti pro organismus (nenasycené mastné kyseliny oproti nasyceným mastným kyselinám). U sacharidů je velký rozdíl v trávení jednoduchých cukrů oproti složitým cukrům, jako je vláknina. Proto opravdu nelze hodnotit krmivo jen podle procent těchto základních živin, ale je nutné zohlednit charakter, původ surovin a úpravu těchto surovin (sója oproti hydrolyzované sóje atd.) použitých v krmivu. Pro hodnocení krmiva je dále velmi důležitým kritériem množství energie v kg krmiva a samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na poslední produkt po zkonzumování krmiva, kterým je trus - v množství a kvalitě trusu se odráží kvalita krmiva.
Při nakupování krmiv je potřeba pamatovat na několik základních poznatků. Cena krmiva je důležitým faktorem, ale bohužel nelze paušálně tvrdit, že čím větší cena za kg krmiva, tím větší kvalita. Ale rozhodně nedoporučuji kupovat podezřele levné krmení, kdy cena není ani výrobní cenou obalu, natož obsahu uvnitř. Dále se vyvarujte kupovat granule z otevřených pytlů, protože zde nevíte, jak dlouho jsou otevřené a nemáte jistotu jakosti krmiva (možný vznik plísní, žluknutí tuků, degradace ostatních živin atd.). Pokud si nejste jisti výběrem, nejlepší je navštívit veterinárního lékaře, který se v oblasti výživy pohybuje a ten Vám doporučí krmivo přímo Vašemu miláčkovi "na míru". Dnes již existují i krmiva speciálně připravená pro určitá plemena. Dále je možno ve veterinární ošetřovně zdarma obdržet vakuově balený vzorek krmiva (nejčastěji 60-100 g), které nejdříve vyzkoušíte, zda bude Vašemu čtyřnohému miláčkovi chutnat, a potom teprve můžete zakoupit vhodné balení.

Několik informací na závěr:
Komerční krmiva můžeme rozdělit do tří jakostních kategorií - ekonomická, prémiová a superpremiová. Toto rozdělení používají obchodníci i chovatelé. Jednotlivá krmiva však musí před vstupem na trh splňovat jakostní kritéria, která určuje společnost AAFCO. Nejkvalitnější superpremiová krmiva musí dodržet čtyři hlavní kritéria, kterými jsou: minimálně 85% stravitelných látek, 37% látek, které jsou pro organismus velice důležité, ale neumí si je vyrobit sám, dále vysoký obsah tuků a samozřejmě chutnost. Počítejte s tím, že za kvalitu se platí - obecně se uznává názor, že cena kvalitnějších granulí se pohybuje od 70,- Kč/l kg. Vzhledem k tomu, že je však správné krmení velmi důležité, vyplatí se do granulí investovat a to i z dlouhodobého hlediska kvůli zdraví psa.


Granule je nejlepší kupovat v takovém množství, aby je pes po otevření balení spotřeboval do 1 měsíce. Pokud přece jen preferujete, např. z ekonomických důvodů, větší balení, přesypte granule do vhodné dobře uzavíratelné nádoby. Granule skladujte na tmavém suchém místě nejlépe při teplotě kolem 10°C. Pozor - při špatném skladování granulí je velké riziko vzniku plísní, žluknutí tuků, ztráty aroma atd. Nikdy nekupujte granule po vypršení datumu spotřeby uvedeném na obalu.
Granule je lepší podávat suché, jelikož je pes nucený více kousat a tím se snižuje tvorba zubního kamene. Pokud však máte doma štěně, je vhodnější krmivo namáčet a teprve postupně přecházet na suché. Granule můžeme namáčet vodou nebo masovým vývarem. V případě podávání granulí je vždy nutné zajistit psovi dostatečné množství vody.
Frekvence podávání potravy je závislá na věku a velikosti plemene, obecně platí, že štěňata do ukončení své růstové periody by měla jíst častěji po menších dávkách (3-5x denně), dospělý pes l-2x denně (nejlépe každý den ve stejnou dobu). Pokud dospělého psa krmíte lx denně, doporučuje se podávat krmení večer, jelikož pes už potom nevyvíjí žádnou velkou aktivitu (pokud není služební). Po nakrmení by měl pes zůstat v klidu, platí to zejména u velkých plemen, kde v případě velké aktivity hrozí torze žaludku. Je důležité si uvědomit, že co zkazíte výživou v období růstu psa, to pak jen velmi těžko doháníte v jeho dospělosti či stáří a zbytečně psa vystavujete riziku trvalého onemocnění (kostí, kloubů, trávícího traktu, alergie). Proto doporučujeme krmit kvalitními "superpremiovými" krmivy. Nezapomínejte, že základ úspěchu je vždy v prevenci.
Přejeme Vám a především Vašim pejskům, aby byl Váš výběr granulí správný, aby čtyřnohým miláčkům chutnalo, byli po celý život zdraví a vitální a dělali Vám jen a jen radost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář