Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psí polepšovna

3. 9. 2007

Psí polepšovna

Německý ovčák napadl a vážně zranil dvě malé děti… Obě děti byly převezeny do nemocnice. Majitele psa policie stíhá…. (13.2. 2007)Asi se nenajde v zemi člověk, který by tuto zprávu nezaznamenal. Vždy dojde ke stejnému odsouzení psů všeobecně. Až zítra ráno vyjdete na ulici a potkáte velkého psa, neutíkejte! Nemůže za to, že je velký a jakého má pána.

Agresivní? nebo nevychovaný! 
Lidské tragédie po napadení člověka psem mívají v poslední době jednoznačný dopad: utratit psa. Tam, kde je ještě jakási šance na nápravu, nabízejí někteří veterináři a odborníci majitelům poslední možnost - převýchovu.
Existuje množství specializovaných psích škol, které se zabývají výchovou psů v různých aspektech. Některé z nich se zaměřují i na psy s problémovým chováním: na psy agresivní k majiteli, ke členům jeho rodiny, k lidem všeobecně nebo k cizím psům, ale také na psy příliš bázlivé a na problémy, které to jim i chovatelům přináší.
Kurzy s tímto zaměřením nemají problém s naplněním žactvem. Jsou tu ale psi, které jejich majitelé zapomněli vychovávat a pak zjistili, že život rodiny neřídí oni, notoričtí rváči, které nelze pustit z vodítka, psi, kteří opakovaně trvají na venčení ve tři ráno i nevychovanci, se kterými nelze beze studu vyjít na ulici. Početnou skupinou ve třídě jsou psi z útulků. Je zajímavé, že k nápravě těchto psů dochází nejrychleji, pokud nový pán sám dodržuje výchovná pravidla.

Když už se stala chyba

Někteří majitelé byli při výchově svého psa příliš demokratičtí, jiní naopak podlehli nevhodným radám některých "cvičitelů" a zvíře vychovávali zbytečným násilím, neúměrnými tresty a hrubým chováním - snad proto, aby psa zlomili a získali si jeho respekt.
Mnohdy jsou příčiny problémového chování banální a náprava pod odborným vedením trvá pár týdnů. Počet návštěv v psí škole je úměrný stáří psa, charakteru problému i dalším okolnostem. Majitelé se psem docházejí buď na individuální hodiny nebo konzultace, nebo ponechají psa na internátě.
Majitel psa, který přivede svůj problém do podobné školy, dostane spoustu odborných rad a doporučení. Ta se musí bezpodmínečně dodržovat v rámci celé rodiny. Většina dobrých psích škol poskytuje svým klientům i okamžité výchovné rady po telefonu, je-li jich třeba.

Kdy začít?

Vždy, když začne mít chovatel pocit, že je něco v nepořádku. Nevyčkávat, až bude pes starší, až vyrostou děti, až se přestěhujeme… V případě pochybností se lze objednat k nezávazné a bezplatné konzultaci u odborníků v nejbližší psí škole. Problémy je vždy vhodnější řešit, dokud nepřerostou přes hlavu – a v případě psů to platí dvojnásob. Odkládat rozhodnutí, zda a kdy problémové chování psa řešit, se nemusí vyplatit. Jednoho dne může být totiž pozdě.
Co vlastně brání majiteli psa, aby si včas vyžádal posouzení nebo pomoc odborníka na psí chování? Ostychem nebo falešnými zábranami trpět nikdo nemusí, protože v kurzu se setkávají lidé se stejnými problémy. Finanční stránka věci je poměrně únosná, ceny za lekci se pohybují zhruba od 200 do 400 korun. Budete-li předběžně počítat s patnácti lekcemi, zaplatíte za svého (jako) nového, milého a bezproblémového psa tři až šest tisíc. A čas? Lekce trvají půlhodinku nebo hodinu, absolvovat je budete jednou nebo dvakrát týdně. Některé kurzy se pořádají o prázdninách nebo o víkendech, jiné jsou internátní.

Denní, nebo dálkové studium?
To vždy posoudí odborník na psí chování. Pokud je pes ubytován přímo ve škole, výchova může probíhat každodenně a jsou také eliminovány špatné výchovné postupy praktikované v mateřské rodině. Podle velikosti psa, jeho dosavadního ustájení a také případného stupně rizika, které může představovat pro ostatní, může pes bydlet buď v kotci, nebo v rodině. Rodiny vychovatele bývají vždy rozšířeny o jednoho či spíše o více psů, a vychovávaný pes se na určitou dobu stává členem této cizí smečky, musí se přizpůsobit a podřídit stávající hierarchii.

Individuální učební plán
V individuální části výuky se trenér psovi plně věnuje a vytváří mu výchovný program na míru. K některým aktivitám přibírá také další psy, buď své, nebo ostatní frekventanty kurzu. Ve skutečně skupinové části výuky se posilují nejen vazby mezi psy navzájem, ale problémový pes se tu naučí tolerovat ostatní psy a lidi a poslouchat povely pána i ve chvíli, kdy je ostatními rozptylován.

Pokud je tedy naděje na převýchovu problémového psa, dejte mu ještě šanci a něco pro něj udělejte. A naděje přeci umírá poslední… Jestli bude možné problém řešit, zlepší se život celé rodiny i nejbližšího okolí - včetně psa, který je její součástí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ahojííííííííííík

(kaja, 10. 2. 2008 22:01)

jak odnaučit psa a by běhal za hárajícíma fenkama ??